12 Maj

Domaradzkie Bociany

Domaradzkie Bociany jak widać na zdjęciu są bardzo przyjazne. 😉 Ten Bociek często poluje na naszej łące i przechadza się pod naszymi oknami.  Granicą działki jest głęboka debrza w której mieszkają węże, żaby i różne bocianie przysmaki.

Domaradzkie Bociany

Bez wątpienia jest to najbardziej Polski ptak. Około 20 procent światowej populacji Bocianów mieszka właśnie w Polsce. Na zachodzie europy  bociany białe są na skraju wyginięcia. W Niemczech jest około 3 tysięcy bocianów, w Austrii tylko 318, a na całym terytorium Francji zaledwie 30.

Domaradzkie Bociany

 Kolejną ciekawostka na temat bocianów jest fakt że  w południowej Polsce żyją głównie na drzewach a na północy – na dachach budynków. Urodziłem się  na mazurach i rzeczywiście bocianie gniazda były przeważnie na stodołach.

Domaradzkie Bociany

Podsumowując Bociany to piękne i pożyteczne ptaki. Uwielbiam je obserwować i nie mogę doczekać się kolejnej wizyty boćka na naszej łące.

21 Kwi

Słoneczna Wielkanoc 2019

Słoneczna Wielkanoc 2019

Słoneczna Wielkanoc 2019. Pogoda w tegoroczne święta Wielkanoce jest wyjątkowo piękna. W tych okolicznościach grzechem byłoby zostać w domu zamiast udać się na spacer. A jest czym się zachwycać. Wszystkie łąki w okolicy opanował mniszek lekarski, piękne żółte kwiaty, które niebawem zamienią się w białe puszyste kulki. Co więcej są nie tylko piękne ale również jadalne. Każda część rośliny mniszka jest jadalna, zawiera wiele minerałów, witamin i przeciwutleniaczy.

Kolejnym punktem naszego spaceru była Pańska Góra. Rozpościera się z stamtąd wspaniały widok na panoramę Domaradza i okolic. W szczególności widać  stamtąd  Górę Hyb, Suchą górę i górę Strzałówka.

Ponadto w samym centrum Domaradza doskonale widać Kościół matki Bożej Nieostającej pomocy. Jest coś magicznego w tym miejscu gdzie od wieków ludzka praca i natura łączą się w doskonałość.

Wracając do domu nad naszymi głowami krążył  latający symbol wiosny czyli Bocian. Jak widać wszystkie znaki na ziemi i w powietrzu informują nas, że zima się już skończyła i może być już tylko cieplej 😉

Na zakończenie tak miłego dnia otworzyliśmy sezon grillowy 😉

Nasza Frotka czeka również na kawałek mięska z grilla