18 lut

Zbroja lamelkowa

Zbroja lamelkowa

Zbroja lamelkowa to jedna z najstarszych i najdłużej używanych zbroi w historii świata. Łatwa w naprawie i trwała. Prawidłowo związana jest nie do przebicia dla broni miotanych. Wywodzi się ze wschodu tak jak łuk kompozytowy i dla niego była przeciwwagą. Ich użytkownikami byli jeźdźcy konni armii koczowniczych : Awarowie, Scytowie, Sarmaci, Mongołowie oraz Słowianie wschodni.

Zbroja płytkowa składa się ze zbrojników stalowych powiązanych rzemieniem. Płytki nachodzą na siebie zwiększając jej odporność na przebicie. Pancerz płytkowy jest to bardzo prosta konstrukcja, którą można łatwo naprawić w terenie wymieniając uszkodzone płytki.

Wewnątrz samego domu, w stajni i wozowni, Pełno znajdziesz rynsztunków, jak w starej zbrojowni.
Zbroja lamelkowa

Godnym uwagi jest fakt, że im mniejsze są płytki i jest ich więcej tym zbroja zapewnia lepszą ochronę. W Chińskiej dynastii Han zbroje zwykłych żołnierzy miały około 650 sztuk płytek , podczas gdy oficerowie mieli pancerze wykonane z ponad 2000 sztuk. Wydaje się w związku z tym, że ogólny rozwój zbroi powodował, iż wraz z upływem czasu płytki stawały się coraz mniejsze, a liczba płytek zwiększała się.

Zbroja lamelkowa

Ważnym aspektem jaki należy poruszyć jest grubość płytek, z których jest zbudowana zbroja lamelkowa. Średnia grubość wahała się w różnych okresach historycznych miedzy 3 mm a 1 mm. Z pewnością na ochronę największy wpływ miała nie grubość płytki ale jej wielkość. Jest to logiczne, ponieważ im mniejsza jest płytka, tym trudniej jest ją przebić za pomocą strzały, więc nie trzeba grubej zbroi, aby zapewnić optymalną ochronę.

Nasza zbroja lamelkowa składa się z 700 zbrojników dlatego pracowicie wiązałem ją z moją żoną 😉 Aby ją wykonać przede wszystkim wymagana jest cierpliwość. Dużo cierpliwości 😉

Zbroja lamelkowa

Ze względu na ten fakt warto prace nad pancerzem dobrze zaplanować i podzielić na etapy. Na wykonanie zbroi poświęciliśmy około miesiąca. Z pewnością nie był to czas stracony 😉

Wykonałem również nóż ale prace nad nim trwały o wieli krócej.