28 Lip

Adam Mickiewicz wielki poeta, wieszcz, prorok – sąsiad

Adam Mickiewicz wielki poeta, wieszcz, prorok – sąsiad…

Adam Mickiewicz wielki poeta, wieszcz, prorok – sąsiad. Dlaczego  sąsiad?  Zanim moja rodzina przeprowadziła się w okolice Wilna mieszkała około 40 km od miejsca narodzin naszego wieszcza. Być może się znali albo losy i historie mojej rodziny były inspiracją dla twórczości Adama Mickiewicza? Choć może to być prawdą to nie tylko za to kocham jego twórczość.

Adam Mickiewicz wielki poeta

Przede wszystkim za to, że tak pięknie pisał o rodzinie. Dom to dla niego bastion obyczajów, mała ojczyzna z własną historią i tożsamością. Wspaniała kraina ładu i porządku gdzie miało się swoje miejsce obok innych członków rodu. Wspaniały kresowy dom pełen obyczajów i wspomnień. Można by powiedzieć przesiąknięty sarmackim duchem 😉

Adam Mickiewicz wielki poeta

Twórczość Adama Mickiewicza miała olbrzymi wpływ na moje życie. To dzięki niemu mogę powiedzieć:

I mam je, mam je, mam – tych skrzydeł dwoje;
Wystarczą:- od zachodu na wschód je rozszerzę,
Lewym o przeszłość, prawym o przyszłość uderzę.
I dojdę po promieniach uczucia – do Ciebie!

Adam Mickiewicz nie tylko uczył miłości, poezji ale również zabrał się za pisanie historii Polski. Według mnie jest to bardzo ciekawa praca i szkoda , że nie ukończona. Pisana przed zniszczeniem archiwów i masakry ludności Rzeczypospolitej jaką przyniósł komunizm  i II wojna światowa. To smutne, że pewnie Rzeczypospolitej z „Pana Tadeusza ” już nie ma ani w Polsce ani na Kresach.

Adam Mickiewicz wielki poeta

Tym czasem w ogrodzie zakwitły mieczyki 😉 Mimo, że są łatwe do uprawy, potrzebne są pewne warunki, aby pięknie kwitły.  Dobre wyniki zależą głównie od lokalizacji,  gleby, wyboru cebulek.

Mieczyki

Nasze mieczyki posadziliśmy od południowej strony ogrodu na otwartym i bardzo słonecznym stanowisku. Powinno się je wykopywać na zimę. My jednak nie mamy warunków do ich przechowywania. Dlatego zimują w ziemi a mimo to pięknie co roku kwitną.
mieczyk

Przede wszystkim z roku na rok jest ich coraz więcej, ponieważ cebulki się rozmnażają. Nigdy nie wiadomo jakie kolory zakwitną w danym roku. I to jest piękne, mamy urokliwą niespodziankę.

mieczyk

Równie ważny jest wybór cebulek , ponieważ ich jakość jest bardzo różna . Z dużych mogą wyrosnąć dwa kwiaty ale oba będą niestety dość marne. Mamy to szczęście, że wszystkie rosną duże, piękne i kolorowe.