09 Paź

Wyprawa na grzyby 2016

Wyprawa na grzyby 2016

Wyprawa na grzyby 2016. Myślałem że takie miejsca nie istnieją, że to tylko wspomnienia naszych dziadków. Nie ma to jak sprawdzone miejsca na grzyby 🙂 Grzybów dużo po ostatnich deszczach. Grzyby to potężne, niezależne królestwo. Organizmy należące do tej grupy odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie. Jako wiodący reducenci , „przerabiający” materię organiczną w nieorganiczną, razem z bakteriami, są siłą napędową życia na naszej planecie Ziemi. Ze względu na duże zdolności do rozkładu prawie wszystkich źródeł węgla, niektórzy nawet uważają, że bez aktywności grzybów życie na Ziemi mogłoby zastygnąć.

Wyprawa na grzyby 2016

Polacy są w czołówce narodów ceniących grzyby pod względem kulinarnym i lubiących je zbierać. Uważa się, że zamiłowanie do grzybobrania to atawizm nawiązujący do emocji przypominających udział w polowaniu, a jednocześnie zaspokajający potrzebę zbieractwa.

Wyprawa na grzyby 2016

Pierwszy raz w życiu takiego znalazłem 😉

borowiki

Grzyby w przeważającej części składają się z wody (70-90%). Zawierają dużo białka, dlatego są określane czasem mianem „leśnego mięsa”. Najwięcej jest go w młodych,  pieczarkach (44%), a także w borowikach . Suszone borowiki zawierają prawie dwa razy więcej białka niż mięso wołowe. Dodatkowym atutem grzybów są aminokwasy i mała ilości tłuszczu. Badania naukowe potwierdzają, że są cennym źródłem witamin , których stężenia są porównywalne z tymi, które znajdują się w wątróbce czy marchewce. Już 100 g świeżych grzybów pokrywa około 20% dziennego zapotrzebowania na niacynę (witaminę B3) i około 20% na witaminę B2. Substancje mineralne w grzybach mogą stanowić nawet 30% suchej masy owocników. Te ogromne borowiki znaleźliśmy przy drodze jak już wyszliśmy z lasu i chcieliśmy wracać do domu 🙂

Wyprawa na grzyby 2016

Ze względu na fakt, że są one ciężkostrawne, ich spożywanie niewskazane jest w przypadku małych dzieci oraz ludzi mających problemy z nerkami, wątrobą i przewodem pokarmowym oraz mających alergię na grzyby. Jedzone w nadmiarze albo późnym wieczorem mogą powodować niestrawność.

Nasze borowiki mają średnicę kapelusza 17 cm 🙂

duże grzyby, wielkie borowiki

Waga każdego z borowików to około 1kg 😉

olbrzymie borowiki

Dzisiaj pogoda nam dopisała. Było ciepło i słonecznie a widoki jak zwykle zapierały dech w piersiach …..  🙂 Dlatego #kochamdomaradz

sucha góra