28 lut

Malowanie drewna bejcą nie jest prostą czynnością

Malowanie drewna bejcą nie jest prostą czynnością

Malowanie drewna bejcą nie jest prostą czynnością.  Nie uważam się za eksperta( trochę jednak  kuferków już pomalowałem) ale mogę coś  na ten temat podpowiedzieć. Na przykład jak nie popełniać  podstawowych błędów. Ja używam bejcy wodnej aby kuferki nie przechodziły zapachem spirytusu. Elementarnym błędem jest  nieprawidłowe przygotowanie podłoża czyli drewna.  Zazwyczaj kończy się to zaciekami i przebarwieniami.  Powierzchnia drewna zawszę powinna być przeszlifowana wzdłuż włókien i wyczyszczona z tłuszczu i kurzu. Daje to zawsze najlepsze efekty. Jeżeli chodzi o samą bejcę zawsze przed użyciem dokładnie ją mieszam i sprawdzam kolor na kawałku drewna jaki kolor uzyskam ostatecznie po malowaniu.

Malowanie drewna bejcą nie jest prostą czynnością

Na kolor wpływa wiele czynników np wilgotność drzewa lub nasycenie żywicą. Bejcę nakładam równomiernie wzdłuż słojów, tak aby natężenie koloru było w każdym miejscu jednakowe a nadmiar zbieram  suchym pędzlem. Zazwyczaj zmianę odcienia bejcy na drewnie powodują sęki bogate w żywice. Nie ma na to rady w myśl zasady jakie drewno taka barwa. Kolor bejcy zawsze jest zależny od materiału i jego własności. Regułą jest,  że drewno nieoszlifowane, po zabejcowaniu będzie ciemniejsze niż drewno oszlifowane. Warto też pamiętać o tym, że im więcej razy pomalujemy bejcą drewno, tym ciemniejszy będzie jego odcień. Ciemniejszy kolor wyjdzie również  gdy zabejcowane miejsce  jest cięte w poprzek przecięcia słojów. Jednak prawdziwej barwy drewno po bejcowaniu otrzymuje dopiero po lakierowaniu. Wtedy kolor staje się głębszy. Na zdjęciu Kufer Walizka

Malowanie drewna bejcą nie jest prostą czynnością

Nasze kuferki dzięki temu są  inne niż wszystkie ;-), niepowtarzalne i wyjątkowe. Nie można stworzyć dwóch identycznych kuferków. Wszystkie będą brązowe ale ich nasycenie , połysk, kolor będzie za każdym razem inny tak jak nie powtarza się nigdy taki sam układ słoi na drzewie. Stosując się do podstawowych zasad możemy otrzymać piękny kolor bejcowanego drzewa i wspaniały produkt finalny. Bejca to wspaniały produkt do farbowania drewna. Można się bawić odcieniami i tworzyć coś zupełnie oryginalnego.

Miłego dnia.