10 sie

Rekonstrukcja bitwy na Górze Rogowskiej

Rekonstrukcja bitwy na Górze Rogowskiej

Rekonstrukcja bitwy na Górze Rogowskiej czyli na Klarowcu lipiec 2022. Bitwa na górze rogowskiej była jednym z wielu krwawych epizodów pierwszej wojny światowej. Wojny, która miała zakończyć wszystkie wojny. Jeżeli ktoś by spojrzał na Europę w 1913 zobaczył by zamożny, spokojny kontynent ze wspólna kulturą. Jednak mimo to  rok później Europa eksplodowała. Filozofowie,  poeci, eksperci wiele lat po wojnie szukali wyjaśnień tej okrutnej przemysłowej rzezi. Oczywiście  narody europejskie nie wyciągnęły z  tej  tragedii żadnych wniosków. Faktycznie poza śmiercią i zniszczeniem  nie osiągnięto niczego. Wojna była rujnująca dla wszystkich państw, które ją rozpoczęły a dla monarchii europejskich  samobójcza. Jestem pewny, że takie rekonstrukcje przypomną te tragiczne momenty w historii europy i dzięki nim  taka niepotrzebna ofiara nie zostanie narzucona wielu milionom w przyszłości. Wracając do  samej bitwy na Klarowcu  to rozegrała się ona  4-5 maja 1915.  Na  wzgórzu  broniły  się  wojska carskie, które próbowały ustabilizować front po przegranej bitwie pod Gorlicami.

Stroną atakującą były siły Austriackie i …

Niemieckie

 

Rekonstruktorzy wyglądali jak prawdziwi rosyjscy chłopi, którzy są gotowi umrzeć za swojego Imperatora .

Używano ślepej amunicji  więc po każdej salwie huk był niesamowity.

Na zakończenie wato wspomnieć, że rekonstrukcję przygotował pan Łukasz Solan, a komentował prof. dr hab. Andrzej Olejko. Bitwę odtwarzało ok. 50 rekonstruktorów z grup:

Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów z Rzeszowa
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej (na rekonstrukcji w mundurach carskich) z Nowego Sącza,
LIR 32 z Gorlic,
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży,
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915,
Kampfgruppe „Edelweiss”

Po przedstawionej bitwie rekonstruktorzy rozdawali łuski widzom.